• Regulamin biblioteki

I. Informacje ogólne:

1. Biblioteka szkolna jest pracownią szkolną służącą:
            • realizacji  potrzeb i zainteresowań uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły,
            • realizacji zadań dydaktyczno – wychowawczych szkoły, współpracy
            • z nauczycielami i wychowawcami w zakresie ich realizacji,
            • doskonaleniu pracy nauczyciela,
            • popularyzowaniu wiedzy pedagogicznej wśród rodziców,
            • tworzeniu warunków do poszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł oraz efektywnego posługiwania się technologią   informacyjną,
            • promowaniu czytelnictwa i kształtowaniu kultury czytelniczej poprzez różnorodne formy upowszechniania czytelnictwa, np.: konkursy, projekty, wystawy,
            • promowaniu działalności biblioteki w środowisku szkolnym i poza szkołą,
            • kształtowaniu pozytywnego wizerunku szkoły.
            1. Z biblioteki szkolnej mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły.

II. Korzystanie z wypożyczalni:

1. Ze zgromadzonych w bibliotece zbiorów korzystać można wypożyczając do domu lub czytając na miejscu.
            2. W bibliotece czytelnik może korzystać z wolnego dostępu do półek.
            3. Nauczyciele i uczniowie mają możliwość korzystania z księgozbioru podczas zajęć lekcyjnych za zgodą nauczyciela bibliotekarza.
            4. Książki wolno wypożyczać jedynie na swoje nazwisko.
            5. Jednorazowo wypożyczyć można 2 książki.
            6. Istnieje możliwość przedłużenia terminu zwrotu wypożyczonej książki, jeżeli nie ma zapotrzebowania ze strony innych wypożyczających.
            7. Wszystkie wypożyczone książki należy zwrócić  do biblioteki najpóźniej na tydzień przed końcowo roczną radą klasyfikacyjną. W przypadku zmiany lub ukończenia szkoły czytelnik zobowiązany jest przed odejściem rozliczyć się z biblioteką.
            8. W bibliotece należy zachowywać się spokojnie i kulturalnie. Wypożyczone książki należy szanować.
            9. Uczeń, który zgubi lub zniszczy książkę, musi odkupić taką samą lub inną, wskazaną przez nauczyciela bibliotekarza.

III. Korzystanie z czytelni:

1. W bibliotece szkolnej znajduje się czytelnia, która umożliwia korzystanie ze zbiorów bibliotecznych.
            2. Czytelnik z księgozbioru  korzysta za pośrednictwem bibliotekarza.
            3. Materiałów bibliotecznych nie wolno wynosić z czytelni bez zgody nauczyciela bibliotekarza.
            4. Czytelników korzystających ze zbiorów na miejscu obowiązuje zachowanie ciszy oraz zakaz spożywania posiłków.

IV. Korzystanie ze stanowiska komputerowego:

1. Komputer w bibliotece przeznaczony jest do celów edukacyjnych, ma  służyć użytkownikom do pogłębiania wiedzy i być źródłem informacji.
            2. Korzystać można tylko z zainstalowanych programów. Zabrania się instalowania innych programów i dokonywania zmian w już istniejących oprogramowaniach.
            3. Z komputera można korzystać jedynie za zgodą  bibliotekarza
            4. Z komputera można korzystać w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych.
            5. Przy jednym stanowisku może pracować jedna osoba. W wyjątkowych sytuacjach, za zgodą bibliotekarza, mogą znajdować się maksymalnie dwie osoby.
            6. Pierwszeństwo w korzystaniu z komputera mają osoby realizujące konkretny temat dydaktyczny.
            7. Korzystający z komputera powinien używać sprzętu zgodnie z wymogami bezpieczeństwa, jego przeznaczeniem i warunkami pracy oraz zgłaszać wszelkie uwagi dotyczące zauważanych usterek sprzętu lub nieprawidłowego jego działania.