• Rembertów Moja Mała-Ojczyzna

• Wycieczka -Poligon

informacje ----> Wycieczka rowerowa POLIGON - 2014

W dniu 27 września 2014r. Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 217 oraz Koła Młodzieżowego PTSM 72 zorganizowały wycieczkę rowerową pt. " Walory przyrodnicze i historyczne dzielnicy Rembertów i okolic cz.1". Uczestnikami wyprawy byli rodzice i uczniowie naszej szkoły. Sobotni deszczowy poranek zapowiadał, że wycieczka się nie odbędzie. Ale nad naszymi głowami czuwał patron Akademii Obrony Narodowej św. o. Rafał Kalinowski oraz duch wyprawy.Podczas oczekiwania na uczestników pogoda zmieniła się z deszczowej na słoneczną.

Na wycieczkę wyruszyliśmy ul. Czerwonych Beretów, ul. Michała Okurzałego, aby po przejechaniu nieczynnych torów kolejowych Rembertów - Zielonka dotrzeć do samotnej mogiły szeregowego Zdzisława Barańskiego ps. "Jur". Tam instruktor turystyki Grzegorz Potęga przychylił rąbka historii tego miejsca.
            W dniu 27 lipca 1944r. podczas przenoszenia broni z magazynów w Długiej Kościelnej patrol dh. phm. Tadeusza Nawrota, osłaniający przenoszenie broni, natkną się pod wsią Zielona na Niemców. Tam podczas potyczki został ranny sam Nawrot - dowódca patrolu oraz Lechosław Barański ps. "Ryś", zaś sam Zdzisław Barański pozostał na zawsze w tym miejscu, odchodząc na wieczną wartę. Po zapaleniu symbolicznego światełka uczczono minutą ciszy poległego "Jur"-a. Następnie przejechaliśmy do pobliskich bunkrów, pozostałości fortyfikacyjnych z II wojny światowej. Po obejrzeniu pozostałości ścieżkami leśnymi udaliśmy się w stronę rezerwatu "Bagno Jacka". Po dotarciu na miejsce instruktor turystyki Grzegorz Potęga przedstawił walory tego miejsca. Sam rezerwat powstał 21 września 1981r. na terenie 19 ha. Celem utworzonego miejsca jest ochrona fauny i flory torfowiska bagiennego i brzeziny bagiennej. Na terenie rezerwatu można spotkać przedstawicieli gadów i płazów tj : ropuchę szarą, rzekotka, jaszczurkę zwinkę i  żmiję zygzakowatą. Do gromady roślin występujących  na tym terenie zaliczyć trzeba pałkę wodną, paproć zwyczajną, konwalię majową oraz wiele innych roślin objętych ochroną.

W okolicach samego rezerwatu żyją kuny leśne, łosie, lisy, sarny, wszędobylskie dziki, stonki, perkozy, puszczyki, zające szaraki oraz wiele gatunków kaczek. Zaś sam rezerwat i jego flora zostały upamiętnione w filmie Andrzeja Wajdy "Brzezina". Po obejrzeniu tak urokliwego miejsca ruszyliśmy w dalszą trasę. Wzdłuż toru kolejowego biegnącego przez tereny leśne z Rembertowa do jednostki w Wesołej dojechaliśmy do asfaltowej drogi łączącej Wesołą z Rembertowem poprzez tereny poligonu wojskowego. W połowie drogi zatrzymaliśmy się nad jeziorkiem, na którym to urokliwie dla oczów rowerzystów prezentował się okaz chronionego ptaka - łabędź biały zwanego niemym. Gatunek tego ptaka zimuje na terenie całego kraju. Odpoczynek w tym miejscu został zaplanowany, aby rodzice i dzieci mogli zobaczyć jak czuję się żołnierz w okopach. O tym miejscu opowiadał prezes koła instruktor turystyki i pracownik AON Ireneusz Miernicki. Po takim odpoczynku, nadal jadąc drogą asfaltową przecinającą poligon, uczestnicy udali się w powrotną drogę do Rembertowa. Sama końcówka miała pokazać wydmowe miejsca naszego poligonu, gdzie zamiast jechać sobie wygodnie była potrzeba prowadzić rower. Po doprowadzeniu rowerów do działek w okolicach poligonu można było zacząć kontynuować jazdę w stronę Parku militarnego REMBERTÓW. Organizatorzy dzięki zgodzie z-cy kanclerza Akademii Obrony Narodowej płk Zbigniewa Baczkowskiego zorganizowali na tyłach bloku 112 pokaz budowy ogniska rodzaju studzienka przeprowadzonego przez instruktora koła Grzegorza Potęgę. Bardzo pomocni byli nie tylko rodzice, ale też same dzieci. Tak zbudowane ognisko było początkiem fetowania zakończenia naszego rajdu poprzez nie tylko pieczenie kiełbasek, ale opiekanie chlebka. Po smacznym posiłku mama naszego członka koła Rafała Miśkiewicza pokazała uczestnikom, jak należy przeprowadzić pierwszą pomoc przedlekarską. Poruszyła oczywiście temat bezpiecznego poruszania się na rowerze po rembertowskich ulicach. Pierwszą naszą imprezę zakończyliśmy wspólnym zdjęciem przy samolocie w Parku Militarnym Rembertów. Rozpoczęcie i zakończenie naszej rowerowej eskapady umilił nam swoją obecnością przedstawiciel szkoły vice dyrektor p. Sławomir Lipiński. W naszym rajdzie uczestniczyło 47 osób, dzieci jak i rodziców. Z tego miejsca chcielibyśmy podziękować za wkład w zorganizowaniu naszej imprezy pani Dyrektor szkoły, przewodniczącemu Rady Rodziców jak i wszystkim uczestnikom. Serdecznie zapraszamy z tego miejsca na drugą część wycieczki pt. "Walory przyrodnicze i historyczne Rembertowa i okolic"organizowanej do Ossowa, która odbędzie się 18 pażdziernika 2014r. Informacje będzie można znaleźć na tablicy koła przy szkolnych szatniach jak i  na stronach szkoły. Wszystkich chętnych zapraszamy do działające już od 23 lat przy sklepiku szkolnym  koła w każdy czwartek w godz 17-18( schron).