• Informacje ogólne

• MĄDRZE ZAPLANUJ SWOJĄ PRZYSZŁOŚĆ

schemat systemu edukacji

Umiejętność planowania kariery edukacyjno - zawodowej i umiejętność podejmowania trafnych wyborów przez uczniów jest dziś niezmiernie ważna. Planowanie przyszłości nie jest jednorazową decyzją, ale długotrwałym procesem. Profesjonalne poradnictwo zawodowe, działania z zakresu orientacji zawodowej pomagają w podjęciu  tej decyzji. Warszawski System Doradztwa Zawodowego wspomaga uczniów, nauczycieli, rodziców na różnych etapach, począwszy od szkoły podstawowej poprzez gimnazjum, aż do szkoły ponadgimnazjalnej.

Zgodnie  z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2013 roku w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno – pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach,  w szkole organizowane są zajęcia związane z wyborem kształcenia i kariery zawodowej.

W szkole podstawowej Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego obejmuje uczniów klas VI. Uczniowie uczestniczą w cyklu zajęć: Mądrze zaplanuj swoją przyszłość (4 godziny lekcyjne). Zajęcia mają na celu:

• samopoznanie, rozwijanie umiejętności samoobserwacji, poznawania siebie i nazywania swoich mocnych stron
          • naukę autoprezentacji
          • naukę pracy w zespole
          • rozwijanie wyobraźni w stawianiu sobie celów na przyszłość
          • ocenianie swoich celów i możliwości
          • uświadomienie uczniom ich własnych zasobów
          • rozwijanie umiejętności oceny własnych możliwości
          • uświadomienie roli zainteresowań i cech charakteru w wyborze przyszłego zawodu
          • uświadomienie uczniom, w jaki sposób mogą rozwijać swoje zainteresowania
          • wskazywanie możliwych kierunków rozwoju samego siebie
          • poznanie przez uczniów podstawowych terminów związanych z pracą, zawodem, czynnościami zawodowymi