• Wydarzenia w świetlicy

        • Projekt „Myszka Miki bawiąc uczy matematyki”
          • Projekt „Myszka Miki bawiąc uczy matematyki”

          • 04.11.2019 14:01
          • Realizacja projektu „Myszka Miki bawiąc uczy matematyki” trwała 21  -28. 10.2019r.;  

            O propozycji udziału w grach matematycznych projektu „Myszka Miki bawiąc uczy matematyki” zachęcał plakat wiszący na tablicy w  korytarzu. 

          • Do plakatu informującego każdego dnia wywieszany był plakat dotyczący tematyki realizowanej gry planszowej 

            1. „Wyprawa piratów po skarb”. 

            2. „Wioska Indiańska”. 

            3. „Opowieść o rycerzu Marku”. 

            4. „Na wiejskim podwórku”. 

            5. „Opowieści starej sowy , która w starym dębie mruży żółte oko, na dnie dziupli księgi chowa ukryte głęboko – Ochrona zwierząt leśnych”. 

            6. „Potyczki matematyczne”. 

            Uczniowie i rodzice uzyskali także informacje o podsumowaniu projektu „Myszka Miki bawiąc uczy matematyki” – poprzez plakat powieszony na tablicy w  korytarzu. 

            Pragnę przytoczyć tutaj dwa różne opisy gier z sześciu realizowanych w ramach tego projektu.  

            Podczas każdego z nich dzieci działały wykorzystując pomoce przygotowane  samodzielnie przez prowadzącą.   Reprezentanci drużyn podczas gry przesuwali pionki po wielkiej planszy cyfrowej rozłożonej na podłodze, która obrazowała ich końcową punktację. Oznaczone kolorowymi kółeczkami pionki dla grup, sygnalizatory zakończenia zadania, symbole informacyjne dla grup  wykonane przez N. usprawniały akcję tematyczną całej gry. Po wielkiej planszy tematycznej, codziennie innej,  do której doczepiony był „chodnik cyfrowy” dostosowany ilustracyjnie do każdej z gier,  dzieci przemieszczały się realizując określone, szczegółowe kolejne zadanie [ oznaczone koperty
            z zadaniami]. Plansze te, napisy; zadania matematyczne, polecenia tematyczne, polecenia ruchowe do oznaczenia miejsca podania/losowania konkretnych poleceń pionki są oryginalne i przygotowane  były bezpośrednio przez  prowadzącą.   

            Podczas zajęć związanych z realizacją projektu  gier matematycznych „Myszka Miki uczy przez zabawę matematyki”,prowadzonego na świetlicy klas II-III w środę dnia 23. 10. 2019r. realizowana była gra planszowa pt „Opowieść o rycerzu Marku”.  Tematyka gry zakładała rozwiązywanie zadań i poleceń matematycznych w zakresie czterech działań wplecionych w konkurencje Turnieju Rycerskiego odbywającego się na zamku Króla Artura w Kamelocie, gdzie zbierali się Rycerze Okrągłego Stołu tacy jak Król Artur, Hektor de Maris,  Lancelot z Jeziora (Lancelot du Lac), Król Leodegrance, ojciec Ginewry, czy tacy jak między innymi nasz bohater, organizator Turnieju -  rycerz Marek  i wielu innych. Reprezentację plastyczną zamku w Kamelocie stanowiła rozwieszona dekoracja zamku średniowiecznego uszyta przez N. z zawieszonym „chodnikiem cyfrowym , a dzieci poruszały się w grze po olbrzymiej planszy rozłożonej na podłodze.  

            Rycerze i królewny właśnie od naszego bohatera rycerza Marka usłyszeli, jakie były cechy i cnoty doskonałego rycerza, jak w praktyce wcielał je w życie  Zawisza Czarny czy nasz bohaterski rycerz Marek.  Poznali cechy dobrego rycerza, jego  chlubne dokonania i próbowali zrozumieć dlaczego każdy z nich zyskał wiekopomną sławę.  

            Uczestnicząc w „Turnieju Rycerskim” poznali nie tylko różne rodzaje uzbrojenia, ale także najbardziej popularne gry
            i zabawy, jakimi czas umilali sobie mieszkańcy wsi i miast kilka set lat temu. Jednakże największym „wydarzeniem” gry matematycznej było  „Pasowanie na rycerza Matematycznego Okrągłego Stołu”, który musiał potwierdzić swą rycerskość prosząc do tańca którąś z Dam królewskiego rodu.  

            Akcja gry matematycznej „Wyprawa piratów  po skarb” z dnia 21. 10.2019r także zyskała bardzo duże zainteresowanie
            o czym świadczyła niechęć wychodzenia na inne zajęcia lub powrotu z rodzicami do domu. 

            Po odczytaniu listu z butelki, który najpierw odnaleziony, a potem nadpalony w kominie tawerny, został przez marynarzy złożony z części wg instrukcji.  Dzieci kierując się znakami i instrukcjami swego kapitana zbudowały okręt, a następnie wyruszyły na wyprawę morską w celu poszukiwania skarbu pirata Czarnobrodego. W trakcie wyprawy marynarze wykonywali polecenia swego Kapitana oraz dwóch bosmanów; układali i rozwiązywali zadania matematyczne, polecenia rysunkowe
            i ruchowe,  jednocześnie przesuwając pionki drużyny po olbrzymiej planszy rozłożonej na podłodze i dywaniku cyfrowym rozwieszonym na dekoracji, a wskazującym punktację w danym momencie gry matematycznej. Polecenia dotyczyły nie tylko rozwiązywania konkretnych zadań i poleceń matematycznych ale także np.  działań podczas zabaw integracyjnych  „Lina”, „Okręt, „Rejs” czy  zaśpiewania piosenki pirackiej  lub morskiej, powiedzieć wiersza lub ułożenia własnego rymu o tematyce morskiej, udawania papugi, wykrzykiwania okrzyku zwycięstwa. 

            Sprawdzone zostało także, że każdy pirat ma celne oko, potrafi pokonać każdą przeszkodę, potrafi głośno śpiewać ….
            i szukać skarbu na wyspie popisując się dobrą orientacją w terenie. Kapitan sprawdził, iż piraci potrafią współpracować ze sobą, są karni i przestrzegają regulaminu pirackiego.  

            Dlatego Kapitan wszystkim zatrudnionym na statku pirackim może dziś powiedzieć następujące słowa; 

            „Na złote monety, srebrne łyżki  

            Na tajemnicę  o skarbach wszystkich 

             Na  wszystkie diamenty świata,  

            pasuję Cię na pirata!” 

            W radosnej atmosferze marynarze ze swoim  Kapitanem wspominają wyprawę po skarb przytaczając zapamiętane elementy podróży morskiej i poszukiwania skarbu. Postanawiają opublikować swoje wspomnienia w książce lub w zbiorze wierszy wymyślonych wspólnie. Mając nadzieję, iż spotkamy  się w tym składzie na kolejnej wyprawie zorganizowanej za jakiś czas, w drugim semestrze 

                         Ślę pozdrowienia pirackie  Ahoj!                                                                                                  

                                                                                                                                               Kapitan 

                                                                                                                                               Dorota Starczewska 

                     

             

          • Wróć do listy artykułów
      • Kontakt

        • Szkoła Podstawowa nr 217 z Oddziałami Integracyjnymi w Warszawie
        • 22 611-94-33
        • 04-450 Warszawa, ul. I.Paderewskiego 45
          Poland
        • Godziny pracy sekretariatu:

          poniedziałek 8.00 - 16.00
          wtorek 8.00 - 16.00
          środa 8.00 - 16.00
          czwartek 8.00 - 17.00
          piątek 8.00 - 15.00
      • Logowanie